הסופגניות והצרבת שצורבת

ישראל חלד, רוקח בכיר ברשת בתי המרקחת "ש.ר.מ פארם".
הסופגניות (טעימות) הצרבת (כואבת), ובקיצור, אליה וקוץ בה, מצד אחד הן טעימות, מצד שני לחלקנו הן גורמות לצרבת, אך בכל זאת, מדובר על חג החנוכה וחג הלביבות, ונס פך השמן וכמיטב המסורת נהוג לאכול סופגניות ולביבות...

סופגניות טעימות, עסיסיות וחמות הן תענוג מתוק, אך יחד עם זאת, לחלקנו התענוג יכול להפוך ל"סיוט" כואב וצורב בגרסת צרבת.
צרבת מתבטאת בתחושת אי נוחות, צריבה וכאב לאורך צינור העיכול, הקיבה ובית הבליעה. בין הסיבות הנפוצות להיווצרות צרבת: אכילת מזונות עתירי שומן כגון: שוקולד ומטוגנים כמו צ'יפס, סופגניות ולביבות.

בכדי להקטין את הסיכוי לצרבת ולהתגבר עליה, מומלץ לאמץ מספר כללים:
1. לאפות את הסופגניות, במקום לטגן אותן.
2. טגנו בשמן עמוק. הכלל הזה מיועד למי שמתעקש על טיגון הסופגניות במקום אפייתן. טיגון בשמן עמוק מקטין את ספיגת השמן. בכל מקרה חשוב להספיג את הסופגניות בנייר סופג מיד עם הוצאתן מהסיר.
3. סופגניה לא אוכלים על קיבה ריקה. סופגניה לאחר אכילה מאפשרת לקיבה שלכם להתמודד טוב יותר עם מזונות מחוללי צרבת.
5. העדיפו את הסופגניה הקלאסית מאשר את המצופות. ציפויי שוקולד וסוכר מגבירים את הסיכוי לצרבת.
6. התעייפתם מהחגיגה? אל תשכבו על המיטה לאחר אכילת סופגנייה, אלא לאחר חצי שעה לפחות.
7. ואם כבר מרגישים צרבת, מה עושים ?
ניתן למצוא תרופות מדף (ללא צורך במרשם רפואי), יעילות לטיפול בצרבת לטווח הקצר והארוך. במנגנון פעילותן הן מפחיתות את רמת החומציות בקיבה.

קיימות שתי קבוצות של תרופות מדף:
תרופות יעילות לטווח הקצר (כדוגמת טאמס, מאאלוקס, רני). ניתן למצוא בצורת כדורים או תרחיפים שיעילותן מיידית למשך זמן קצר יחסית.
תרופות המשפיעות למשך כל היום:
חלק מהתרופות לטיפול בצרבת כמו אומפרדקס-Z, לוסק, גסטרו, יעילות למשך כל היום, והן מתאימות לאנשים שנוטים לסבול יותר מצרבות או כאלה שאוכלים סופגניות למשך כל היום.

שימו לב, הטיפול התרופתי אינו נועד למניעה, אלא לטיפול בצרבת קיימת.
נטילת כדורים נגד צרבת בשילוב עם תרופות אחרות- למרות שרוב התרופות נוגדות צרבת הינן בטוחות לשימוש, חשוב מאוד לדווח לרוקח על נטילת תרופות נוספות, וזאת כדי למנוע חשש לאינטראקציה שלילית בין תרופות. במקרה כזה, הרוקח יוכל להתאים לכם תרופה המתאימה לכם באופן אישי.

תרופות סבתא- נועדו אף הן להרגיע את הקיבה ולהפחית את החומציות בה. בין הפתרונות: שתיית סודה, אכילת מספר שקדים קלופים ולא קלויים, (או שתיית חלב שקדים), צנימים (טוסט), שתיית חליטת תה בבונג (קמומיל).
מומלץ להיוועץ עם רוקח או רופא לשם התאמת התכשיר באופן אישי.

צילום- יח"צ