השנה חוגגים ל”ג בעומר בריא יותר

עדי קליינמן, דיאטנית קלינית B.Sc, הולמס פלייס רחובות
את חגיגות הל"ג בעומר שחוגגים אנו כל שנה, עם אש מדורה וכיף גדול, לצד שיפודי מרשמלו, תפוחי אדמה לוהטים ומפויחים, וכמובן עם בשרים "על האש", אפשר גם אפשר לחגוג גם בריא יותר.

לאחרונה, פורסם ע"י ארגון הבריאות העולמי כי צריכה של בשר מעובד קשורה ביחס ישר עם עלייה בשכיחות סרטן וסרטן המעי הגס בפרט. הדבר הביא למהפכה בקרב חובבי הבשר, ואין ספק כי הגישה הצרכנית השתנתה.
יש לציין שעובדה זו הייתה ידועה לארגון הבריאות, אך נאספו מספיק ראיות המצביעות על הקשר הנ"ל שהביא לפרסומן לציבור הרחב.

כדי לעשות סדר בדברים להלן הגדרת ארגון הבריאות למה הוא בשר מעובד: המושג בשר מעובד כולל כל בשר שעבר שינוי בתהליכי המלחה, שימור, עישון, תסיסה, או תהליכים אחרים כדי לשפר את הטעם, את המרקם גם לצורכי שימור לאורך זמן. דוגמאות לבשר מעובד: נקניקיות, נקניקים מעוף או מבקר ועוד.

המלצות לצריכה: לא יותר מ- 1-2 מנות לחודש של בשר מעובד ולא יותר מ- 1-2 מנות בשבוע של בשר לא מעובד. כמובן שיש להיוועץ עם דיאטנית קלינית כאשר ישנן התוויות רפואיות כלשהן.

כיצד מומלץ להתנהל בארוחת ל"ג בעומר "על האש" בצורה בריאה יותר?
לפני הארוחה:
• לא להגיע מאוד רעבים לארוחת על האש. אכלו ארוחות קלות במהלך היום כמו כריכים/ סלטים על מנת להגיע לארוחה שבעים ורגועים ולמנוע נשנושים לא מסודרים עד הגשת הבשר מהגריל.
• בעת שימוש בפחמים משתחררים חומרים קרצינוגניים (מעודדי סרטן), ולכן העדיפו לצלות בגריל גז או בתנור וכן הימנעו משימוש בחומרים מעודדי דליקה שנמצאו כמזיקים. כמו כן, ממליצה תחילה לצלות את הבשר בתנור ורק את השלב האחרון של הצלייה להמשיך על המנגל.
• העדיפו להכין בעצמיכם את הקציצות ואת התיבול על פני קנייה של בשר וקציצות מוכנות לצלייה, כך תשלטו על הטעם והחומרים המוספים.
• הכינו בהכנה ביתית סלטי חומוס וטחינה. הכנה ביתית היא נטו סלט, ללא חומרים משמרים ותוספים מזיקים. העדיפו טחינה גולמית משומשום מלא והוסיפו לה מעט מים, לימון, תבלינים ועשבי תיבול כמו פטרוזיליה.

במהלך הארוחה:
• בשרים- העדיפו נתחים רזים כמו סינטה או פילה על פני אנטריקוט או צלעות. חלקים אלה מכילים פחות שומן רווי ואחוזי שומן נמוכים יותר.
• סלט ירקות- הגישו סלטי ירקות טריים לשולחן ומלאו לפחות מחצית מהצלחת בירקות, אלו יתרמו לתחושת השובע, יספקו וויטמינים ומינרלים ויסייעו לשלוט בכמויות ובנפח הארוחה.
• שתייה- העדיפו מים או סודה וצמצמו צריכת שתייה מתוקה ואלכוהול. קנקנים קרים וזמינים עם פלחי לימון ונענע יסייעו בהגברת שתיית המים.
• פיתות- הגדירו מראש כמויות, עד פיתה לארוחה למשל, והשתדלו ליהנות יותר מהבשר ומהסלטים.

לקראת סיום הארוחה:
• אכלו עד לתחושת שובע נעימה. הפסיקו לאכול כאשר אתם מרגישים רגועים ושבעים. אמרו לעצמכם: אכלתי ואני מרגיש שבע ואיני צריך להמשיך לאכול. האמירה תייצר מודעות ותסייע לכם להימנע מפיתויים נוספים של אוכל.

צילום- יח"צ

אין תגובות.

Leave a comment