כל מה שרציתם לדעת על ספות עור

פרח דה-מדונסה
מאירים באור חיובי את ספות העור... כולנו יודעים שספות עור שורדות לאורך שנים אך לא כולנו יודעים לתחזק אותן נכון.
יש כללים לניקוי בסיסי ולניקוי מתקדם ויש הבדלים בין סוגי העורות.

עופר ברקן, קניין ומנחה בערוץ הקניות, מגיש כאן טיפים לניקוי יעיל ונכון של ספות עור.
ראשית, כדי לתחזק ולנקות את הספות בצורה הטובה והיעילה ביותר, חשוב לדעת שישנם סוגים שונים של עיבודי עורות. לכל סוג עור, צורת ניקיון שונה. אז טרם תיגשו למלאכת הניקיון, בואו נעשה לכם קצת סדר בבלאגן והיכרות עם סוג העור של הספה.

איך מזהים את סוג העור של הספה?
נאפה- העור הנפוץ ביותר לספות בישראל. הוא מורכב משכבת צבע ושכבת לקה. העור עובר תהליך של צביעה בפיגמנטציה באמצעות ריסוס של הצבע המבוקש ולאחר מכן ריסוס נוסף של שכבת לקה, המגנה על הצבע. ניתן לזהות את עור הנאפה באמצעות בדיקת ספיגת נוזלים, מאחר וסוג עור זה אינו סופג נוזלים בקלות, ולכן טיפת מים תראה לנו כמו נוזל שאינו נספג. עור הנאפה נפוץ בישראל כיוון שהוא קל לניקיון ותחזוקה ונחשב עמיד לאורך זמן.
עור אניליין- עור זה עשוי באמצעות מספר גוונים. מדובר בעור שעבר תהליך של צביעה באמבט צבע, אינו מכיל ריסוס של שכבת צבע או לכה מעל, חושף את המרקם המקורי של עור החיה ובעל מגע רך. זהו עור הידוע ביכולת הספיגה שלו ולכן אם תיקחו מעט מים ותרטיבו קלות את העור באמצעות האצבע, תוכלו לראות האם העור סופג את המים ותדעו שמדובר בעור אניליין.
נובוק- בעל מרקם קטיפתי, חלקו העליון של העור עבר הברשה ע"י מברשות עדינות ולכן בעל מרקם רך מאוד ומשובח. עור זה מגיע ללא שכבת הגנה של לקה או צבע ולכן קשה לניקוי ולא ניתן לצביעה חוזרת. עור הנובוק נראה כמחליף צבעים בכיווני שיעור בין בהיר לכהה, כלומר כאשר מעבירים את היד מצד לצד העור מחליף גוון. בנוסף, כאשר עור נובוק נרטב ממים נראים עליו סימני ספיגה.
עור פול אפ- עור בעל מראה משופשף המעובד באמצעות ווקסים ושמנים מיוחדים. ניתן לזהותו בעזרת שריטה קלה באמצעות הציפורן אשר אמורה להשאיר על העור סימן. עור זה שייך לקטגוריית העורות הסופגים ומאחר ומדובר בעור המעובד בשמנים - ישנם מוצרי ניקוי מיוחדים המחזירים לעור את השמנים הטבעיים שלו ומעלימים שריטות.
טון טון אפקט- סוג עור זה הוא בעל שני גוונים: גוון בהיר וכהה. עור זה רגיש מאוד לחומרי ניקוי על בסיס סולבנטים, והצבע העליון שלו נפגע מהר, אך ניתן לתקן ולהחזיר לעור את החיוניות שעבדה לו. מכיוון שלרוב קשה לזהות סוג עור זה, מומלץ לפני הניקוי לבצע בדיקה במקום מוסתר כדי לא לפגוע בעור.
בייקאסט- עור בעל ציפוי של למינציה דקיקה. בתהליך הייצור העור עובר חיתוך רוחבי המחלק אותו לשני חלקים ולאחר מכן תהליך הדבקה של שכבת "פילים" שקופה. הבייקאסט אמנם קל לניקוי אך לעיתים יוצר תחושה של הידבקות לבגדים או לגוף.

לאחר שאבחנתם את סוג העור בספה שלכם, עליכם לשים לב לאופן הניקוי המומלץ. ישנם סוגי עורות שתוכלו לנקות בהצלחה בבית, ממש כאילו עברו טיפול ניקיון אצל איש מקצוע. הקפידו לא להשתמש בסקוצ', שכן השפשוף מזיק לכל סוגי העורות ומלטש את שכבת העור העליונה באופן שפוגע במרקם.
בנוסף, פגיעה בשכבה זו גורם ללכלוך רב יותר להידבק לספה ועלול ליצור נזק בלתי הפיך. לכן, באם נתקלתם בכתם או לכלוך, נסו לנקותם באמצעות מגבון לח, מגבונים מיוחדים עם חומר לניקוי עור או סמרטוט לח הסחוט היטב.
חשוב לדעת, ככל שהעור טבעי יותר כך הוא רגיש יותר לכתמים והטיפול בו מורכב, לכן צרכנים רבים מעדיפים לרכוש עור פחות "משובח", אך ידידותי יותר לניקיון ותחזוקה.
אחת הדרכים העיקריות לשמור על מראה עור משובח לאורך זמן היא להזין אותו בשומן. ישנם קרמים שונים שניתן להשיג בחנויות המורשות שיוכלו לסייע לכם בתהליך התחזוקה השוטפת על מנת להבליט את המראה הטבעי של העור.
דבר נוסף שחשוב לדעת, בעת ניקוי ספות עור מומלץ לחבוש כפפות ולכסות את הרצפה מסביב לספה. אל תנסו להילחם בכוח בכתמים עיקשים כדי לא לפגוע בעור ולהרחיב את גודל הכתם, ואם נתקלתם בבלאי מצטבר, פנקו את עצמכם בסלון עור חדש.
בתמונות מלמעלה למטה: כורסת בלייק, שזלונג דגם קריסטין מבית פרימו.
צילום- יח"צ

אין תגובות.

Leave a comment